Epoksi Boya

Epoksi Boya

Epoksi Boya

Epoksi boya sıvı haldeki reçinenin içerisine barit, titan, renk pigmentleri, ve yüzey ajanları katılarak mikser yardımı ile yapılan boya türüdür, Epoksi boya içerisindeki reçine sayesinde yerde yada kullanılan alanda yapışma mukavemeti ve darbelere karşı dirençli olması günümüzdeki her alanda kullanılmaya başlanmıştır. Epoksi boya farklı çeşitlerde üretilir bunlar sürme ve kaplama olarak sınıflandıra biliriz.

Epoksi boya zemin haricindede çeşitli dekorasyon alanlarında kullanılmasıyla bir çağ atlamış ve farklı bir bakış acısı sergilemiştir. Malzemenin sağlamlığı ve diğer dekorasyon amaçlarında sıvı ve çabuk şekil alması ile zeminden masaya, üç boyutludan takılara kadar hemen hemen her alanda insanlar için büyük bi kolaylık sağlamıştır. Epoksi zemin kaplama uygulamalarında sizlere herzaman tavsiye ettiğimiz uzman ekip ve ekipmanlar sizlerin epoksi boya seçiminizde büyük bir rol almakta sizlerden istenilen epoksi boya yaptırmadan kesinlikle araştırılmalı ve uygun olan ürün seçilmelidir.

Yaşadığımız alanlarda en güzel ve göze hitap eden boyama tekniklerinin kullanılması, yaşam alanlarının hoş görüntüye ve bununla beraber sağlık konusunda bazı faydaların oluşmasını sağlamaktadır. Bu hoş görüntünün ortaya çıkması ve büyük bir uzmanlık ile sağlanması, tüm yapı malzemeleri ile mümkün olmamakla birlikte, içerisinde en çok yer tutan ve tercih edileni epoksi olarak karşımıza çıkmaktadır. Epoksi, diğer malzemelere göre pek çok anlamda avantaja sahip ancak bu avantajların yere ve zamana göre büyük bir incelikle seçilmesi ve bu suretle uygulanması gerekir. Gerekli uygulama ve doğru seçim yapılmazsa, epoksiden alınacak fayda en aza inecektir. Bunun için uzmanlar pek çok alanda inceleme yapmakta ve bu incelemeler sonucunda yüzeylere en uygun olan yöntemi belirlemektedir. Epoksi uygulaması pek çok türde de yapılabileceği gibi, boya uygulamaları ile önde gelen ve tercih edilen bir tür konumuna gelmiştir. Bu suretle epoksi boya uygulaması her alanda, her avantajıyla, alanında uzman çalışanlar ve ustalar ile uygulanabilmektedir.

Epoksi konusunda avantajların sağlanması ve bu avantajların yerine göre uygulanması konusunda en dikkat çeken alanlardan biri ise, hastanelerdir. Hastanelerde her daim kaygan olmayan bir zemine ihtiyaç olduğu için, bunun sağlanması amacıyla epoksi karışımının içerisine bazı ek maddeler eklenmektedir. Hastanelerde bu tür uygulamaların bir başka sebebi ise, epoksi boya uygulaması ile istenilen antibakteriyel ortamın sağlanmasıdır.

Epoksi Boya Uygulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Epoksi, günümüzün ve geleceğin en etkili ve avantajlı yapı malzemelerinden biri ve bu nedenle evlerden endüstriyel alanlara kadar pek çok yerde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Epoksi boya uygulaması konusunda bu nedenle dikkat edilmesi gereken ve öncesinde, sonrasında incelenmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Alanında uzman epoksi çalışanları ve ustaları, bu konuda detaylı bilgiler vermekte ve bu şekilde kullanıcılarının önceden ve sonradan neler yapması gerektiğini bildirmektedir. Epoksi boya uygulaması ile dikkat edilen hususların yerine getirilmesinden sonra, epoksi çelik mala sayesinde yüzeylere uygulanmaktadır. Ancak bu uygulama yapılmadan önce yüzeyin temizlenmesi ve kirlerden en iyi şekilde arındırılması gerekir ve bunun sonucunda istenilen sonuç alınır.